OSNIVANJE

Kulturno umjetničko društvo „Ježek“ Beretinec osnovano je 25. lipnja 2010. godine. Prvi sastanci inicijativnog odbora održani su već u proljeće te godine, kad je upućen javni poziv mještanima Općine Beretinec i okolice da se uključe u rad kulturno umjetničkog društva. Na veliko zadovoljstvo inicijatora, odazvao se velik broj djece i mladih, pa su s radom započele tamburaška sekcija i ženski vokalni sastav, koji su svoj prvi nastup zabilježili već na osnivačkoj skupštini Društva. Tako se počela ostvarivati želja inicijatora – da okupi žitelje općine, prvenstveno djecu i mlade, pruži im kvalitetne sadržaje za provođenje njihovog slobodnog vremena, te da se istražuje i čuva tradicija ovog kraja kako bi se predstavila drugima, ali i prenijela na mlađe naraštaje. Ujesen iste godine djelovati je počela i folklorna sekcija. Ženski vokalni sastav „Alegre“ osamostalio se krajem 2014. godine, te više ne djeluje u KUD-u „Ježek“. Tokom cijele 2015. godine Društvo će različitim programima obilježavati pet godina postojanja.

NAZIV

Na jednom od prvih sastanaka provedena je anketa među članovima društva o tome kako bi željeli da se ono naziva. Većina članova kao odgovor je navela „Jež“ ili „Ježek“. Naime, jež je zaštitni znak Općine Beretinec, te se nalazi i na njezinom grbu. Jež je veoma česta životinja u beretinečkom kraju. On je veoma korisna životinja jer se hrani miševima, pa ljudima ne smeta kad ga zateknu u svom dvorištu. Razlog zašto se jež našao na općinskom grbu, pa i na grbu i u nazivu KUD-a „Ježek“ je i taj što je u Beretincu u 19. stoljeću živio Dragutin Antolek Orešek (1827-1883), ilirac, gradski zastupnik i dobrovoljac u vojsci bana Josipa Jelačića, jedan od osnivača varaždinskog pjevačkog društva „Vila“. On je 1862. pokrenuo prvi humorističko-satirički list u Hrvatskoj, Podravski jež.

Naslovnica časopisa Podravski jež

AKTIVNOSTI

Od prve godine svog postojanja, KUD „Ježek“ organizator je božićnog, odnosno godišnjeg koncerta u Beretincu i božićnog koncerta u Župnoj crkvi svetog Ilije u Sv. Iliji. Povodom Dana Općine Beretinec, svake godine u rujnu organizira smotru folklora. Prva smotra održana je 2012. Te godine održana je i prva Maškarada u Beretincu, koju KUD svake godine organizira u suradnji s Udrugom vinogradara i voćara VIV-BER Beretinec, i Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Beretinec. Osim toga, KUD svake godine sudjeluje na županijskim smotrama tamburaša, te gostuje na smotrama i sličnim manifestacijama diljem Hrvatske. Organizira i druženja za svoje članove i mještane Općine Beretinec, kao što je natjecanje u kuhanju kotlića i slično.

Tradicionalni godišnji koncert u Beretincu

ČLANOVI

Društvo broji oko 150 članova – većina njih aktivna je u tamburaškoj i folklornoj sekciji. Da smo otvoreni za sve govori činjenica da su naši članovi svi – od djece vrtićke dobi do umirovljenika, i svi oni pronalaze u društvu mjesto za sebe – od djelovanja u sekcijama do rada u „logistici“ i vodstvu društva. Ipak, najviše je upravo djece i mladih. Kako mudri ljudi kažu, na mladima svijet ostaje – pa se mi ne bojimo za budućnost društva. Članovi dolaze s područja Općine Beretinec, te susjednih općina i iz Varaždina.

USPJESI

U KUD-u "Ježek" ponosni smo na svaki naš nastup, trajao on par minuta ili dva sata. Ipak, postoje i oni nastupi i uspjesi koje su zapazili i drugi i odali nam priznanje za njih. Tako je naš tamburaški sastav 2013. godine osvojio Drugu nagradu u kategoriji koncertnih sastava na Državnoj smotri tamburaških orkestara i sastava u Dugom Selu.

Iste godine i naš dječji folklorni ansambl nastupio je na Festivalu dječjeg folklora Hrvatske u Kutini. Dakle, te smo godine imali dvije pobjedničke ekipe na varaždinskim županijskim smotrama.
2014. godina protekla je u znaku našeg prvog međunarodnog nastupa, i to u vidu cjelovečernjeg koncerta na Danu hrvaške kulture v Lendavi. Te smo godine organizirali i našu prvu međunarodnu smotru folklora u Beretincu. Povodom Dana Općine Beretinec, Općinsko vijeće dodijelilo nam je priznanje za doprinos ugledu i promociji Općine u zemlji i svijetu.

TIJELA UDRUGE

IZVRŠNI ODBOR: Ilija Fijok – predsjednik; Mario Jurišak – potpredsjednik; Hrvoje Kapeš – tajnik; Smiljka Lelkić – blagajnica; Vera Palfi, Mirko Koprek, Nikola Ostroški, Robert Kapeš, Ljiljana Fogec – članovi.

NADZORNI ODBOR: Luka Kušter – predsjednik; Edo Borščak, Marijan Kapeš – članovi.

STEGOVNI SUD: Miroslav Popijač – predsjednik; Jasenka Vidić, Matija Dreven – članovi.

UMJETNIČKO VIJEĆE (tijelo Izvršnog odbora): Ilija Fijok (predsjednik KUD-a), Hrvoje Kapeš (tajnik KUD-a), Franjo Plantak (voditelj tamburaške sekcije), Krešimir Plantak Večerin (voditelj folklorne sekcije)